SPL Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi Soruları ve Çözümleri — 11. bölüm

Sermaye Piyasası Lisanslama (SPL) Sınavı, Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi modülünden 8 soru; her birinin cevabı ve adım adım çözümü.

Soru 1 · Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi

B Bankasının, CDS sözleşmesi imzalandıktan sonra tahvilden elde edeceği net yıllık getiri oranı kaçtır?

  • A)Tahvilin sunduğu kaba getiri %8'dir. Ancak sigorta (CDS) için her yıl 50 baz puan (%0,50) koruma primi (A Bankasına) ödenecektir. Net Yıllık Getiri: %8 - %0,50 = %7,50 olarak gerçekleşir.
  • B)Tahvilin sunduğu kaba getiri %8'dir. Ancak sigorta (CDS) için her yıl 95 baz puan (%0,95) koruma primi (A Bankasına) ödenecektir. Net Yıllık Getiri: %8 - %0,95 = %7,05 olarak gerçekleşir.
  • C)Tahvilin sunduğu kaba getiri %8'dir. Ancak sigorta (CDS) için her yıl 315 baz puan (%3,15) koruma primi (A Bankasına) ödenecektir. Net Yıllık Getiri: %8 - %3,15 = %4,85 olarak gerçekleşir.
  • D)Tahvilin sunduğu kaba getiri %8'dir. Ancak sigorta (CDS) için her yıl 200 baz puan (%2) koruma primi (A Bankasına) ödenecektir. Net Yıllık Getiri: %8 - %2 = %6 olarak gerçekleşir.
  • E)Tahvilin sunduğu kaba getiri %8'dir. Ancak sigorta (CDS) için her yıl 220 baz puan (%2,20) koruma primi (A Bankasına) ödenecektir. Net Yıllık Getiri: %8 - %2,20 = %5,80 olarak gerçekleşir.
Çözümü göster — doğru cevap D

Soru 6.7'de verilen verilere göre, %8 faizli tahvil için ödenen 200 baz puanlık CDS primi düşüldüğünde net getiri %6 olarak hesaplanmıştır.

Dayanak: “Tahvilin sunduğu kaba getiri %8'dir. Ancak sigorta (CDS) için her yıl 200 baz puan (%2) koruma primi (A Bankasına) ödenecektir. Net Yıllık Getiri: %8 - %2 = %6 olarak gerçekleşir.”

Soru 2 · Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi

Forward anlaşması imzalayan bir yatırımcı, vadesinden önce pozisyonunu kapatmak istediğinde karşılaşacağı durum nedir?

  • A)Genellikle vadesinden önce sonlandırılmaya imkân tanımaz.
  • B)Sadece bankanın onayıyla ve cezasız olarak kapatabilir.
  • C)Yasal düzenlemeler gereği pozisyon otomatik olarak uzatılır.
  • D)Piyasa likiditesi yüksek olduğu için saniyeler içinde satabilir.
  • E)Vade farkı ödeyerek pozisyonu derhal nakde döndürebilir.
Çözümü göster — doğru cevap A

Metin, Forward sözleşmelerinin özel kontrat yapısı nedeniyle vadesinden önce kapatılmasının genellikle mümkün olmadığını ifade etmektedir.

Dayanak: “Forward anlaşmaları özel kontratlar olduğu için genellikle vadesinden önce sonlandırılmaya imkân tanımaz.”

Soru 3 · Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi

Soru 3.5'te yer alan ikili netleştirme senaryosunda, A'nın C'ye olan net açık pozisyon (kredi riski) tutarı ne kadardır?

  • A)A'nın C'ye net pozisyonu: 60.000 − 120.000 = -60.000 TL (A alıcı).
  • B)A'nın C'ye net pozisyonu: 120.000 − 60.000 = 60.000 TL (A satıcı).
  • C)A'nın C'ye net pozisyonu: 80.000 − 60.000 = 20.000 TL (A satıcı).
  • D)A'nın C'ye net pozisyonu: 120.000 + 60.000 = 180.000 TL (A satıcı).
  • E)A'nın C'ye net pozisyonu: 160.000 − 80.000 = 80.000 TL (A alıcı).
Çözümü göster — doğru cevap B

Metin, ikili netleştirmede A'nın C'ye olan net pozisyonunun 120.000 TL satıştan 60.000 TL alış düşülerek 60.000 TL olduğunu doğrular. Bu hesaplama doğrudan metinden alınmıştır.

Dayanak: “A'nın C'ye net pozisyonu: 120.000 − 60.000 = 60.000 TL (A satıcı).”

Soru 4 · Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi

Soru 3.6'da verilen USD/TRY vadeli işlem sözleşmesi için hesaplanan kaldıraç oranı ve bu oranın yatırımcıya sağladığı durum aşağıdakilerden hangisinde doğru verilmiştir?

  • A)Yatırımcı 100 TL teminatla 10.000 TL'lik bir işlem hacmini kontrol etmektedir.
  • B)Yatırımcı 46.000 TL teminatla 460.000 TL'lik bir işlem hacmini kontrol etmektedir.
  • C)Yatırımcı 1 TL teminatla 10 TL'lik bir işlem hacmini kontrol etmektedir.
  • D)Yatırımcı 10 TL teminatla 46.000 TL'lik bir işlem hacmini kontrol etmektedir.
  • E)Yatırımcı 4.600 TL teminatla 1.000 TL'lik bir işlem hacmini kontrol etmektedir.
Çözümü göster — doğru cevap C

Metin, 10 kat kaldıraç oranının yatırımcının 1 TL teminatla 10 TL'lik işlem hacmini kontrol ettiğini açıkça ifade etmektedir. Diğer şıklar hesaplanan oranla uyuşmamaktadır.

Dayanak: “Yani yatırımcı 1 TL teminatla 10 TL'lik bir işlem hacmini kontrol etmektedir.”

Soru 5 · Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi

Soru 3.5'te Merkezi Takas Kurumu (MTK) üzerinden çok taraflı netleştirme yapıldığında, B'nin MTK'ya karşı olan nihai net pozisyonu nasıl hesaplanmıştır?

  • A)B'nin MTK'ya Net Pozisyonu: 160.000 + 20.000 = 180.000 TL brüt satış tutarı.
  • B)B'nin MTK'ya Net Pozisyonu: 140.000 (Satış) − 180.000 (Alış) = -40.000 TL alıcı pozisyonu.
  • C)B'nin MTK'ya Net Pozisyonu: 160.000 (Satış) − 80.000 (Alış) = 80.000 TL satıcı pozisyonu.
  • D)B'nin MTK'ya Net Pozisyonu: 20.000 (Satış) − 60.000 (Alış) = -40.000 TL alıcı pozisyonu.
  • E)B'nin MTK'ya Net Pozisyonu: 180.000 (Satış) − 140.000 (Alış) = 40.000 TL satıcı pozisyonu.
Çözümü göster — doğru cevap E

Metin, çok taraflı netleştirmede B'nin toplam satışının 180.000 TL ve toplam alışının 140.000 TL olduğunu, net pozisyonun 40.000 TL satıcı pozisyonu olduğunu doğrular. Bu hesaplama metindeki formülle birebir örtüşür.

Dayanak: “B'nin MTK'ya Net Pozisyonu: 180.000 (Satış) − 140.000 (Alış) = 40.000 TL satıcı pozisyonu.”

Soru 6 · Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi

Soru 7.14'te yer alan Türk inşaat firmasının GBP/TRY forward anlaşmasında baz para birimi ve vadeli alış kuru hesaplamasıyla ilgili doğru ifade hangisidir?

  • A)GBP baz para birimi olup vadeli alış kuru 42,5000 TL'dir
  • B)GBP fiyat para birimi olup vadeli alış kuru 42,5150 TL'dir
  • C)GBP baz para birimi olup vadeli alış kuru 42,4850 TL'dir
  • D)TRY baz para birimi olup vadeli satış kuru 42,5150 TL'dir
  • E)TRY fiyat para birimi olup vadeli satış kuru 42,4850 TL'dir
Çözümü göster — doğru cevap C

Metin GBP'yi baz para birimi olarak tanımlamış ve forward puanının spot alış kurundan çıkarılmasıyla 42,4850 TL'nin elde edildiğini göstermektedir.

Dayanak: “Vadeli (Forward) Alış Kuru: 42,5000 − 10.000 = 42,4850 TL.”

Soru 7 · Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi

Soru 7.13'te tahvil riskinin sıfırlanması için hesaplanan tahvil vadeli işlem kontratı sayısı ve bu işlemin yönü aşağıdakilerden hangisinde doğru verilmiştir?

  • A)Yönetici yaklaşık 30 adet tahvil kontratı satmalıdır
  • B)Yönetici yaklaşık 30 adet tahvil kontratı almalıdır
  • C)Yönetici yaklaşık 25 adet tahvil kontratı almalıdır
  • D)Yönetici yaklaşık 30 adet tahvil kontratı açık pozisyon
  • E)Yönetici yaklaşık 35 adet tahvil kontratı satmalıdır
Çözümü göster — doğru cevap A

Metin, tahvil riskinin sıfırlanması için yaklaşık 30 adet kontratın satış yönünde alınması gerektiğini belirtmektedir.

Dayanak: “Yönetici riskten kaçınmak için yaklaşık 30 adet tahvil kontratı satmalıdır.”

Soru 8 · Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi

Soru 7.14'te yer alan forward anlaşmasında banka tarafından uygulanan forward puanının spot alış kuruna uygulanış şekli ve firmanın hedeflediği pozisyon yönü aşağıdakilerden hangisidir?

  • A)Forward puanı spot satış kuruyla toplanır ve firma GBP alır
  • B)Forward puanı spot alış kuruyla toplanır ve firma GBP alır
  • C)Forward puanı spot alış kurundan çıkarılır ve firma GBP satar
  • D)Forward puanı spot satış kurundan çıkarılır ve firma GBP satar
  • E)Forward puanı spot alış kuruna eklenir ve firma GBP satar
Çözümü göster — doğru cevap C

Metin, negatif forward puanının spot alış kurundan çıkarıldığını ve firmanın gelecekte GBP tahsil edeceği için vadeli piyasada GBP satacağını ifade etmektedir.

Dayanak: “Forward puanı (-150), spot alış kurunun virgülden sonraki 4. hanesine eklenir (veya çıkarılır).”

Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi modülünün diğer bölümleri

Bölümler (11/25)

Aynı formatta 2691 çözümlü soru

Sermaye Piyasası Lisanslama (SPL) Sınavı için ders ve konu seçerek çalışılıyor; her sorunun altında yazılı çözümü var. Ücretsiz indiriliyor.

SPL uygulamasıAndroid: Google PlayBilgisayarda web'de çöz